Rynek samochodów używanych w Polsce

Jak wynika z badań na zlecenie Volkswagen Financial Services, Polacy uważają, że bardzo trudno jest kupić samochód używany. Nie zmienia to jednak statystyk, które pokazują, że z roku na rok w naszym kraju przybywa nowych aut, zarówno tych nowych, jak i używanych. To również raj dla dealerów i importerów, którzy cały czas się prześcigają w coraz ciekawszych ofertach na samochody z tzw. drugiej ręki.

Mimo że koronawirus w ostatnich dwóch latach wywołał niemałe spustoszenie na światowym rynku motoryzacyjnym, to nie zmieniło to jednak podejścia w Polsce. Co prawda na nowe samochody musimy czasami czekać nawet dłużej niż rok, ponieważ są problemy z komponentami, ale Polacy nadal chętnie korzystają z ofert dealerów, komisów czy prywatnych ogłoszeń. Ponadto wielu z nas zmieniło nastawienie do korzystania z komunikacji miejskiej i coraz częściej wybiera własne auta, chociażby dojeżdżając do pracy.

Coraz lepszy rynek aut używanych

Zainteresowanie autami używanymi na szczęście zaczęło iść w parze również ze świadomością potencjalnych kupujących. Jak wynika z badań VFS, pandemia przyspieszyła proces tzw. cywilizowania się rynku samochodowego w Polsce. Co to oznacza? Otóż znacznie wzrosła grupa osób, która deklaruje, że następnego samochodu będzie poszukiwać na stronach internetowych marek samochodowych oraz instytucji finansujących. Taki procent zwiększył się odpowiednio z 31 do 42 procent oraz z 15 do 22 procent.

Zwiększyła się również deklarowana kwota, która ma zostać przeznaczona na zakup nowego samochodu. Obecnie aż 38 procent przepytywanych osób twierdzi, że na taki zakup przeznaczy od 25 do 100 tysięcy złotych. W praktyce oznacza to, że na naszych drogach zmniejszy się ilość bardzo starych, często uszkodzonych samochodów, a zwiększy się tych zadbanych i dość nowych.

Jakie modele samochodów są obecnie najpopularniejsze?

Wiele osób pewnie zastanawia się, jakie modele samochodów obecnie najczęściej oferowane w Polsce? Otóż jak wynika z raportu AAA Auto, w lipcu 2021 roku najchętniej oferowanym autem był Opel Astra. Liczba egzemplarzy, które znalazły się na liście sprzedażowej wyniosła 6682 samochody z 204 489 wszystkich ofert sprzedaży samochodów w lipcu. Drugie miejsce zajęło Audi A4, z wynikiem 4971 samochodów, a przysłowiowe podium zamknęło BMW 3 – 4858 aut. Co ciekawe, nadal najbardziej popularne są samochody z silnikiem diesla – głównie ze względu na niskie spalanie, które przy obecnych cenach paliw ma jednak bardzo duże znaczenie.