Jak sprzedać samochód – krok po kroku

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba kupowanych samochodów. Tym samym znacznie zwiększa się też liczba sprzedaży aut. Najwięcej aut jednak do naszego kraju trafia zza zachodniej granicy, choć z drugiej strony, jak wynika ze statystyk rekordowo duży kupujemy również samochodów z salonu! Co zatem zrobić w przypadku gdy chcemy sprzedać nasz samochód i zastąpić go nowym modelem? Jak się przygotować do sprzedaży i jakie dokumenty musimy skompletować? Sprawdziliśmy to dla Was.

Ubezpieczenie OC

Wprawdzie ubezpieczenie OC to podstawa i każdy samochód jest zobligowany do jego posiadania, to jak wynika z badań, około 0,5 procenta aut w Polsce nie ma takiej polisy. Musimy więc pamiętać, by nasz samochód posiadał OC nawet w przypadku jeśli przez długi czas nie było ono użytkowane. Wszystko to z tego powodu, że zbywca ma obowiązek przekazać kupującemu ubezpieczenie, nawet jeśli będzie ono jeszcze ważne zaledwie kilka dni.

Jest to ważny punkt, ponieważ kupujący nie ma obowiązku posiadać wiedzy czy samochód jest ubezpieczony i jeśli podczas jazdy próbnej lub podczas pierwszej jazdy samochodem po jego zakupieniu zostanie zatrzymany przez policję lub co gorsza będzie uczestniczył w wypadku, to pełna odpowiedzialność ciąży na sprzedawcy. Ponadto informacja, że dany samochód nie jest ubezpieczony z góry może odstraszyć potencjalnego kupującego.

Przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów

To drugi, bardzo ważny aspekt o którym koniecznie należy pamiętać. Zanim w ogóle wystawimy samochód na sprzedaż, sprawdźmy czy nie brakuje nam żadnego ważnego dokumentu. Warto też sprawdzić czy początkowo do auta była wydawana karta pojazdu. Jeśli tak, to również i przy sprzedaży musimy ją posiadać, ponieważ będzie ona niezbędna przy kolejnej rejestracji samochodu przez kupującego. Jeśli ją zgubiliśmy, to ten fakt musimy zgłosić, a następnie złożyć wniosek o wydanie wtórnika. Ponadto przygotujmy książkę serwisową, instrukcję obsługi, wspomniane wcześniej ubezpieczenie OC, aktualne badanie techniczne, na którym będzie też informacja o przebiegu auta. Pamiętajmy by pod żadnym pozorem nie próbować cofać licznika. Po pierwsze prawda i tak może wyjść na jaw jeśli kupujący dokładniej zbada sprawę, a po drugie za cofanie licznika grozi odpowiedzialność karna, a nie cywilna!

Przygotuj pojazd do sprzedaży

Tuż przed wystawieniem samochodu należy również należycie go przygotować do sprzedaży. W tym celu sprawdźmy jego stan, dokładnie go wyczyśćmy, pamiętając jednak by nie czyścić elementów, które świadczą o naturalnej eksploatacji auta. Mowa tu, chociażby o silniku. Takie zachowanie może bowiem świadczyć o tym, że próbujemy coś ukryć – np. zacieki. Wyeliminujmy za to ewidentne usterki, które wpływają na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ale również takie, których możemy się pozbyć niewielkim nakładem finansowym. Generalny remont, szczególnie w starszych samochodach może okazać się bowiem nieopłacalny.