Zakup samochodu to ważna chwila dla każdego z nas. Jeśli do tego dochodzi kwestia, że ma być to samochód używany – a jest tak najczęściej, to mamy dość duże wyzwanie, z którym musimy sobie poradzić. W tym celu przeszukujemy wiele ogłoszeń, chodzimy do komisów oraz pytamy znajomych. Na koniec, jeśli wybierzemy już nasz wymarzony samochód – podpisujemy umowę i jesteśmy jego posiadaczem. My postaramy się Państwu z kolei doradzić, jak nie popełnić podstawowych błędów podczas takiego procesu.
Jaki mamy budżet?
Jest to podstawowa wytyczna, od której powinniśmy zacząć. Jeśli mamy określona konkretną sumę pieniędzy, jaką możemy wydać na auto, to z góry możemy określić swój cel i znacznie zawęzić pole poszukiwań. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie powinniśmy całej kwoty przeznaczyć wyłącznie na zakup samochodu. Po jego kupnie dojdą bowiem dodatkowe opłaty, związane, chociażby z ubezpieczeniem, rejestracją i przeglądem samochodu.
Określmy swoje potrzeby
Określenie naszych potrzeb to druga ważna kwestia. Nie ma w końcu nic gorszego aniżeli nietrafiony wybór modelu czy gabarytów samochodu. Jeśli potrzebujemy samochodu wyłącznie do jazdy po dużym mieście lub też jesteśmy singlami, to warto postawić na kompaktowe auto, które wszędzie się zmieści i nie będzie dużo palić. Jeśli jednak mamy rodzinę i często wyjeżdżamy, to dobrym wyborem może być SUV lub kombi, które są pojemne i często mają spory silnik, który da sobie radę niezależnie od warunków.
Oględziny wstępne samochodu
Jeśli już wybraliśmy auto, które wydaje nam się sprostać oczekiwaniom, to powinniśmy rozpocząć całą potencjalną transakcję od spotkania się ze sprzedawcą. Jeśli nie znamy się zbyt dobrze na samochodach, to warto też zabrać ze sobą specjalistę lub nawet znajomego, który będzie w stanie spojrzeć na auto chłodnym okiem. Na spotkaniu dokładnie sprawdźmy dokumenty samochodu, a także numer VIN znajdujący się najczęściej na nadwoziu. Dzięki niemu będziemy mogli poznać historię samochodu i uniknąć potencjalnego fatalnego zakupu.
Weryfikacja stanu technicznego
Jeśli nasze wstępne oględziny i nie wykazały żadnych nieprawidłowości, to czas na część drugą, czyli wersyfikację stanu technicznego. W rym celu znajdźmy zaufany warsztat lub udajmy się do autoryzowanej stacji obsług. Wówczas też specjaliści dokładnie zbadają stan samochodu, który wybraliśmy. Wykonajmy również jazdę próbną, podczas której zwracajmy uwagę, czy nie palą się żadne kontrolki oraz czy nam samym dobrze się prowadzi dany pojazd.
Transakcja
Jeśli weryfikacja stanu technicznego również przebiegła pomyślnie, to czas na transakcję. Możemy ją przeprowadzić gotówkowo lub bezgotówkowo – o formie zapłaty należy jednak wspomnieć w umowie kupna – sprzedaży. Na umowie wpiszmy dokładną datę zakupu oraz oczywiście pamiętajmy o targowaniu się. Przeważnie na samochodzie możemy z powodzeniem zbić cenę o 10-15% ceny początkowej!