Co zabrać w daleką podróż samochodem?

Chyba nie ma osoby, która by nie odbyła choć raz długiej podróży samochodem. Podróż może być związana z delegacją, odwiedzinami rodziny lub wymarzonymi wakacjami, które za sprawą własnego auta dają nam wielkie poczucie niezależności oraz wolności. Jadąc bowiem na tak zaplanowany urlop własnym samochodem, warto w pierwszej kolejności odpowiednio się przygotować. Podczas planowania podróży nie zapominajmy o bezpieczeństwie własnym, a także najbliższych, których zabieramy w podróż ze sobą.

Jak dobrze przeprowadzić przegląd samochodu przed podróżą?

Jest to pierwsza i najważniejsza czynność, którą powinniśmy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Stan techniczny naszego samochodu powinien być sprawdzany bardzo często, lecz przed przystąpieniem do dłuższej podróży jest to rzecz obowiązkowa. Dzięki sprawdzeniu stanu technicznego samochodu będziemy się czuli znaczniej bezpiecznie i komfortowo, a także pozwoli nam to na szybsze odkrycie i naprawę ewentualnych usterek. Co w takim razie powinniśmy sprawdzić, jeśli wykonujemy taki przed podróżniczy przegląd? Są to takie czynności:

 • sprawdzić poziom płynów: chłodniczego, hamulcowego, wspomagania kierownicy, do spryskiwaczy, także oleju silnikowego
 • sprawdzić stan opon, w skład którego wchodzą: ciśnienie opon, głębokość bieżnika, upewnienie się, czy posiadamy sprawną oponę zapasową
 • zaopatrzyć się w komplet żarówek oraz upewnić czy aktualne założone światła są sprawne
 • przegląd wycieraczek, powinny pracować na całej powierzchni, dobrze przylegać do szyby i nie zostawiać smug

Wspomniane powyżej czynności możemy bez problemu wykonać sami, a jeśli wszystko działa prawidłowo, nie musimy płacić dodatkowych pieniędzy w warsztacie u mechanika. Jednak istnieje jeszcze drugi rodzaj przeglądu, który warto, aby został przez nas wykonany w zaufanym serwisie samochodowym. Możemy sprawdzić tam aktualny stan techniczny naszego auta. Podczas długiej podróży jesteśmy narażeni na większą eksploatację naszego auta, dlatego jeśli podczas przeglądu okaże się, że dane elementy pozostają niesprawne, wtedy podróż takim samochodem finalnie może zostać zakończona poprzez uszkodzenie auta, kolizję, a nawet, co gorsza, doprowadzić do groźnego wypadku. W skład przeglądu wykonanego w warsztacie wchodzi sprawdzenie:

 • stanu opon
 • stany hamulców
 • układu kierowniczego
 • zawieszenia oraz jego geometrii
 • układu elektrycznego
 • oświetlenia
 • akumulatora

Bezpieczna podróż z Assistance.

Dla wielu osób podróże to jedna z atrakcyjniejszych form na spędzenie wolnego czasu. Aby jednak ten czas spędzić w sposób komfortowy oraz bezpieczny niezbędne jest odpowiedni zabezpieczenie. W końcu wyjazd ma być dla nas odskocznią od codzienności, dlatego kluczowym elementem jest zaopatrzenie się w dobre ubezpieczenie assistance.

Bardzo dużo osób może sobie pomyśleć, że posiada wykupione ubezpieczenie OC pojazdu, przecież jest ono obowiązkowe, ale nie chroni nas w każdej sytuacji i na pewno nie zagwarantuje w pełni spokojnej podróży. Polisa assistance zapewni nam pomoc w sytuacji, w której dojdzie do wypadku, lub w chwili awarii naszego samochodu.

Źródło: co zabrać w daleką podróż samochodem.